ریست فکتوری گوشی سامسونگ

ریست فکتوری گوشی سامسونگ

ممکن است تا به حال عبارت ریست فکتوری را نشنیده یا اینکه درمورد عملکرد آن اطلاعاتی نداشته باشید. در هر صورت امروزه گوشی های هوشمند در کل جهان فراگیر شده اند و هرکس که گوشی هوشمند داشته باشد، باید در مورد اهمیت ریست فکتوری و روش انجام آن اطلاعات داشته باشد.

این مقاله را به آموزش ریست فکتوری گوشی سامسونگ اختصاص داده ایم و اول از همه چیز به تعریف ریست فکتوری می پردازیم.

ریست فکتوری چیست؟

هر گوشی موبایل، زمانی که از کارخانه به نمایندگی میرسد، سیستم خام اندروید را طبق تنظیماتی که کارخانه برای آن تعیین کرده است اجرا می کند. ریست فکتوری به معنای بازگردانی به تنظیمات کارخانه است. یعنی دقیقا مانند زمانی که شما گوشی خود را از فروشنده تحویل می گیرید. با انجام ریست فکتوری تمامی اطلاعات بجز اطلاعاتی که در حافظه خارجی یا فضاهای ابری ذخیره شده است، حذف می شود.

در چه مواردی گوشی به ریست فکتوری نیاز دارد؟

در برخی موارد، شما اطلاعاتی را از روی گوشی خود حذف می کنید، اما فضای داخلی همچنان پر باقی مانده و به درستی خالی نمی شود. در مواردی دیگر، برخی از اپلیکیشن های سیستمی به درستی کار نمی کنند. ریست فکتوری کردن ممکن است باعث از بین رفتن چنین ایراد هایی شود.

مهم ترین موردی که رست فکتوری از آن استفاده می شود، در زمان فروش گوشی است. با انجام ریست فکتوری تمامی اطلاعات حذف می شود و  سیستم اندروید به حالت کارخانه باز میگردد و اطلاعاتی که ممکن است حذف کردن دستی آن ها مشکل باشد، یا فراموش کرده اید، بطور کامل حذف شود.

بیشتر بخوانید:   ریست فکتوری آیفون

یکی دیگر مواقعی که ریست فکتوری کاربرد دارد، هنگام فراموش کردن رمز عبور به گوشی است. البته قبل از ریست فکتوری کردن باید نکاتی را رعایت کنید که در آینده به مشکل بر نخورید.

نکاتی که قبل از ریست فکتوری باید به آن ها توجه کنید.

یکی از مهمترین نکاتی که باید قبل از ریست فکتوری به آن توجه کرد، پشتیبان گیری از اطلاعات است. اطلاعات گوشی شما پس از ریست فکتوری تقریبا غیر قابل بازگردانی است. بنابراین قبل از انجام ریست فکتوری پشتیبان اطلاعات خود را به صورت آنلاین، حافظه خارجی یا در کامپیوتر شخصی خود ذخیره کنید.

نکته مهم دیگر این است که، در صورت فعال بودن حساب گوگل روی گوشی موبایل خود، آن را حذف کنید. حساب گوگل به دلیل افزایش امنیت اندروید، حتی پس ریست فکتوری از روی گوشی شما حذف نمی شود. پس از شروع مجدد در صورت فراموشی رمز عبور، گوشی شما در حالت قفل FRP قرار می گیرد و غیر قابل استفاده است. تا زمانی که رمز حساب مورد نظر را وارد کرده و قفل را باز کنید.

در صورت برخورد به قفل FRP باید به یک نرم افزار کار مراجعه کنید که این قفل را از روی گوشی از بین ببرد.

انواع روش های ریست فکتوری در سامسونگ

برای ریست فکتوری کردن سامسونگ، از سه روش می توان استفاده کرد. ریست فکتوری از طریق تنظیمات، ریست فکتوری از طریق حالت ریکاوری گوشی و گزینه آخر از طریق کد های دستوری در قسمت تماس، که مورد آخر تقریبا استفاده نمی شود و کاربردی ندارد بنابراین در ادامه به توضیح دو مورد دیگر می پردازیم.

بیشتر بخوانید:   روت کردن اندروید چه مزایا و معایبی دارد؟

ریست فکتوری از تنظیمات

برای ریست فکتوری کردن از تنظیمات، ابتدا به آدرس زیر رفته و حساب گوگل خود را حذف کنید

Settings> Cloud and Accounts> Accounts

در اینجا روی حساب مورد نظر کلیک کرده و Remove Account را انتخاب کنید. سپس برای ریست فکتوری آدرس گفته شده را دنبال کنید.

Settings> General Management> Reset> Factory data reset

ریست فکتوری از ریکاوری گوشی

در صورتی که گوشی شما قفل باشد و رمز آن را فراموش کرده باشید، مسلما امکان وارد شدن به تنظیمات را ندارید که بتوانید مراحل گفته شده را طی کنید. بنابراین باید از طریق محیط ریکاوری گوشی را ریست کنید. اما رفتن به حالت محیط ریکاوری سامسونگ چگونه است؟

در گوشی های مختلف سامسونگ متفاوت است. بطور کلی در گوشی هایی که دکمه هوم دارند، در حالتی که گوشی کاملا خاموش است، با گرفتن سه دکمه پاور، هوم و ولوم بالا، به محیط ریکاوری وارد می شود که به صورت عکس زیر است.

برای اطلاع از محیط ریکاوری گوشی خود، به سادگی در گوگل ” آموزش رفتن به ریکاوری سامسونگ X” را جستوجو کنید. در اینجا عبارت X منظور مدل گوشی است.

پس از رفتن به محیط ریکاوری از طریق دکمه های ولوم گزینه Wipe Data/Factory Reset را انتخاب کنید و با دکمه پاور آن را تایید کنید.

تفاوت ریست فکتوری با فلش کردن

ممکن است فلش کردن گوشی را از تعمیرکاران موبایل شنیده باشید. فلش کردن گوشی با ریست فکتوری کاملا متفاوت است و در صورتی که از به شما اعلام شده گوشی را فلش کنید، استفاده از روش های گفته شده برای شما کاربردی نیست. درمورد فلش کردن گوشی های سامسونگ در مطلبی جداگانه توضیح داده ایم که می توانید به کلیک کردن روی لینک زیر وارد آن شوید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.