کند شدن گوشی و راه حل آن

کند شدن گوشی و راه حل آن

با پیشرفته شدن نرم افزار های سیستمی و همچنین ارتقا یافتن اپلیکیشن ها امکان دارد برخی از گوشی های قدیمی توانایی براورده کردن نیاز های کاربر را نداشته باشند. اما ممکن است ایراد کند شدن دستگاه به دلیل وجود عیب هایی در گوشی به وجود آمده باشد. که امروز به بررسی عیب هایی که ممکن است در کند شدن گوشی دخیل باشند می پردازیم.

مشکلات نرم‌ افزاری که باعث کند شدن گوشی میشوند

در کند شدن گوشی عوامل نرم افزاری و سخت افزاری دخیل هستند. اولین عواملی که مورد بررسی قرار میگیرند، عوامل نرم افزاری هستند. چرا که بررسی نرم افزار به صرفه تر و آسان تر است. همچنین در گوشی های اندرویدی عیب های نرم افزاری بسیار رایج است.

تاثیر نرم افزارهای مخرب در کند شدن گوشی

امروزه با همه گیر شدن گوشی های هوشمند، بسیاری از علاقه مندان رشته کامپیوتر و برنامه نویسی، به ساخت اپلیکیشن های برای گوشی های موبایل روی آورده اند. قابل ذکر است که بسیاری از اپلیکیشن هایی که درحال تولید هستند، به خصوص در اندروید، استاندارد های لازم را دارا نیستند. این عامل باعث می شود عملکرد سیستم گوشی به درستی انجام نگیرد.

تاثیر نرم افزار های مخرب در کند شدن گوشی

برخی از برنامه نویسان برای اذیت و آزار کاربران یا سو استفاده از اطلاعات آن ها، اپلیکیشن های مخرب طراحی می کنند و این اپ ها باعث ایجاد تغییرات  در سیستم گوشی شده و باعث کند شدن گوشی می شوند. بنابراین تا جایی که امکان دارد اپلیکیشن ها خود را از Google Play Store که فروشگاه رسمی خود اندروید است استفاده کنید. از آنجایی که نصب نرم افزار ها در آیفون اکثر مواقع از App Store انجام می شود و اپل اجازه دسترسی و نصب از منابع ناشناخته را محدود کرده، این مشکل در گوشی های آیفون به ندرت به وجود می آید.

کمبود فضای داخلی

تاثیر حافظه داخلی در کند شدن گوشی

در صورتی که نرم افزار های زیادی روی گوشی شما نصب شده یا این که اطلاعات شخصی شما باعث پر شدن حافظه  داخلی شده باشد، موجب کند شدن گوشی می شود. به این دلیل که، ارتباط بین نرم افزار سخت افزار مشکل شده و انتقال اطلاعات با سرعت کمتری انجام می شود. بنابراین سعی کنید اپلیکیشن هایی که از آن ها استفاده نمی کنید را حذف کرده و اطلاعات شخصی را در صورت امکان به کامپیوتر شخصی منتقل کنید. استفاده کردن از حافظه خارجی نیز گزینه خوبی برای خالی کردن فضای داخلی است.

تاثیر ریست فکتوری و فلش بر افزایش سرعت گوشی

ریست فکتوری کردن باعث می شود دیتای های اضافه که به مرور زمان در گوشی ذخیره شده و نیازی به آن ها نیست کاملا پاک شود.

درصورتی که با ریست فکتوری کردن گوشی مشکل شما حل نشد، فلش کردن دستگاه می تواند کار آمد باشد. برخی مواقع ویروس یا باگ های نرم افزاری به ریشه دستگاه نفوذ کرده و حتی بعد از ریست فکتوری کردن از بین نمی رود. این ایراد در گوشی های اندروید بیشتر دیده می شود. بنابراین در صورتی که از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کرده اید، از ریست فکتوری یا فلش برای افزایش سرعت دستگاه استفاده کنید.

ایراد های سخت افزاری که باعث کند شدن گوشی می شوند

تا به اینجا درمورد ایراد نرم افزاری و اینکه چگونه باعث کند شدن دستگاه می شوند توضیح دادیم. اما در صورتی که با بررسی مشکل نرم افزاری، ایراد کند بودن دستگاه حل نشود چه باید کرد؟ در ادامه با بررسی سخت افزار گوشی می توان به جواب این سوال رسید.

باتری موبایل چه تاثیری در کند شدن گوشی دارد؟

شاید متعجب شده باشید از اینکه باتری موبایل چه ارتباطی با سرعت دستگاه دارد؟

از آنجایی که باتری منبع اصلی تامین انرژی گوشی است، در صورتی که فرسوده یا تقلبی باشد، نمی تواند به خوبی جوابگوی نیاز دستگاه باشد. از این رو دیگر قسمت های دستگاه با سرعت کمتری به کار خود ادامه می دهند و در نتیجه با مشکل کاهش سرعت گوشی مواجه می شویم.

باتری های موبایل با توجه به استفاده کاربر، بین 2 تا 4 سال عمر مفید دارند. بنابراین در صورتی که در این مدت باتری گوشی خود را تعویض نکرده اید، احتمالا موعد آن رسیده است.

هارد گوشی

هارد گوشی یا حافظه داخلی گوشی در صورت نیم سوز بودن، ممکن است همچنان به کار خود ادامه دهد. اما عملکرد آن مانند قبل نخواهد بود و گوشی با هنگ کردن، ریستارت شدن مکرر یا کند بودن به همراه خواهد بود. هارد گوشی موبایل معمولا بر اثر ضربه و حرارت زیاد آسیب میبیند. استفاده بیش از حد از دستگاه نیز می تواند در خرابی هارد دستگاه موثر باشد.

خرابی CPU دستگاه موجب کند شدن آن می شود.

درست مانند هارد گوشی، ممکن است CPU کاملا از کار نیوفتاده باشد. در واقع CPU اصلی ترین قطعه برای پردازش اطلاعات است و ارتباط مستقیمی با سرعت گوشی دارد. خرابی CPU نیز بر اثر ضربه و حرارت به وجود می آید. با این تفاوت که CPU غیر قابل تعمیر است و در صورت خرابی، کل برد دستگاه باید تعویض شود.


منبع : قطعه فروش

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.