از کار افتادن دکمه هوم آیفون

از کار افتادن دکمه هوم آیفون

خرابی دکمه هوم و اثر انگشت مشکلی است که ممکن است برای بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند پیش آمده باشد. اما از کار افتادن دکمه هوم گوشی آیفون با بقیه برندها متفاوت است. شرکت اپل در ساخت دکمه هوم گوشی های خود طراحی پیچیده ای به کار برده است که راحتی قابل تعمیر نیستند. این طراحی در جهت افزایش امنیت دستگاه انجام شده است. از این رو هر دکمه هوم با برد گوشی مچ شده و با برد دیگری کار نمی کند.

روش های جایگزین برای استفاده از دکمه هوم وجود دارد که امروز با آن ها آشنا می شود.

انواع مدل های دکمه هوم آیفون

گوشی های آیفون در سری های مختلف ساخت، دارای دکمه هوم و اثر انگشت های متفاوتی هستند و به سه دسته تقسیم می شوند.

  1. دکمه هوم مکانیکی: دکمه هوم های مکانیکی در iPhone 6s Plus و سری های قدیمی تر آیفون دیده می شود.
  2. دکمه هوم دیجیتالی (لمسی): دکمه هوم های دیجیتالی مخصوص سری iPhone 7 و iPhone 8 می باشد. به این دلیل دیجیتالی نامیده می شوند که مانند تاچ گوشی عمل کرده و در صورت خاموش بودن دستگاه کارایی ندارند.
  3. اثر انگشت روی دکمه پاور: در گوشی های جدید آیفون از مدل iPhone 12 به بعد، دکمه پاور دستگاه دارای حسگر اثر انگشت برای باز کردن قفل دستگاه می باشد.

انواع خرابی در دکمه ها

خرابی و عملکرد نامناسب دکمه هوم و اثر انگشت گوشی های آیفون به صورت های مختلفی نمایان می شوند. در ادامه به بررسی انواع آن ها و روش تعمیر می پردازیم.

دکمه کار می کند اثر انگشت کار نمی کند

در برخی مواقع دکمه هوم دستگاه به درستی کار می کند اما اثر انگشت عملکرد مناسب ندارد یا کلا از کار افتاده است. در چنین مواقعی بهتر است ابتدا گوشی را از نظر نرم افزاری بررسی کرده و در صورت حل نشدن به مشکل به تعمیرگاه موبایل مراجعه کنید.

برای بررسی نرم افزار به ترتیب زیر عمل کنید.

  1. فعال بودن تاچ آیدی: به تنظیمات دستگاه رفته و فعال بودن تاچ آیدی را بررسی کنید، ممکن است به اشتباه حذف شده باشد. در صورت فعال بودن، یک بار حذف کرده و دوباره آن را فعال کنید.
  2. اضافه کردن اثر انگشت: برای اطمینان بیشتر انگشت های دیگر خود را اضافه کنید. ارزش امتحان کردن دارد.
  3. ریست کردن تنظیمات: ریست کردن تنظیمات تمامی تنظیمات گوشی را به حالت اولیه کارخانه باز می گرداند و در صورت وجود ایرادی در تنظیمات، رفع می شود. برای انجام این کار در تنظیمات گوشی خود Reset All Settings را جست و جو کنید.
  4. آپدیت یا فلش کردن آیفون: خرابی در سیستم نرم افزاری آیفون بسیار نادر است. اما این امکان وجود دارد که نرم افزار های مخرب یا درست نصب نشدن نرم افزار پس از آپدیت، این ایراد را ایجاد کرده باشد. بنابراین ابتدا از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کرده و گوشی را فلش کنید.
ریست کردن تنظیمات آیفون

اثر انگشت کار میکنه دکمه کار نمیکنه

این نوع ایراد که معمولا پس از وارد شدن ضربه یا فشار ایجاد می شود، امکان تعمیر دارد. بنابراین در صورتی که به این مشکل برخوردید به یک مرکز تخصصی تعمیرات آیفون مراجعه کرده که مشکل را بررسی کنند.

دکمه هوم و اثر انگشت هیچکدام کار نمی کند

ممکن است بعد از ضربه خوردن گوشی، دکمه هوم و اثر انگشت گوشی هیچ کدام کار نکند. در این مواقع، امکان تعمیر اثر انگشت وجود ندارد اما عملکرد دکمه هوم قابل تعمیر است. دکمه هوم های مکانیکی به راحتی با تعویض قطعه تعمیر می شوند.

اما در سری گوشی های دارای دکمه هوم دیجیتالی ، از هر دکمه ای برای تعمیر نمی توان استفاده کرد. برای بازگردانی عملکرد دکمه هوم در این گوشی ها، از دو مدل دکمه هوم می توان استفاده کرد:

  1. دکمه هوم های بلوتوثی: این مدل دکمه های هوم برای انجام کار نیاز به دسترسی به بلوتوث گوشی دارند و نیاز است که بلوتوث گوشی به صورت دائم متصل باشد. بنابراین استفاده از این مدل ها پیش نهاد نمی شود.
  2. دکمه هوم های آی سی دار: شرکت های چینی با گذشت زمان از دکمه هوم هایی ارائه داده اند که نیازی به اتصال بلوتوث گوشی ندارد و تنها با وصل کردن آن به برد، می تواند به کار خود ادامه دهد. البته با وجود این پیشرفت هنوز امکان استفاده از اثر انگشت وجود ندارد.

نکته آخر

حتما در نظر داشته باشید که در برخی موارد امکان تعمیر قطعه وجود دارد. بنابراین به مراکز معتبر تعمیراتی مراجعه کنید؛ در صورت خرابی قطعه توسط مرکز نا معتبر امکان تعمیر از بین می رود و مجبور به تعویض قطعه هستید.

همچنین در صورت امکان مراجعه به نمایندگی های اپل در خارج از کشور، بهتر از قبل از باز شدن گوشی توسط مراکز دیگر به نمایندگی مراجعه کنید. نمایندگی های اپل گوشی های باز شده توسط مراکز دیگر را قبول نمی کنند.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.