فلش کردن گوشی آیفون

فلش کردن گوشی آیفون

فلش کردن گوشی آیفون بسیار راحت تر از دیگر برند هاست. اما قبل از اینکه این عمل انجام گیرد، رعایت نکاتی خاص باعث می شود پس از فلش کردن گوشی به مشکل بر نخورید.

در چه مواقعی آیفون نیاز به فلش دارد؟

در بسیاری از مواقع مشکلات گوشی از طریق ریست فکتوری یا ریست کردن تنظیمات حل می شود. اما در برخی مواقع، تنها راه چاره فلش کردن گوشی است.

 1. فراموشی رمز عبور: رایج ترین دلیل فلش کردن گوشی های آیفون، برای باز کردن قفل صفحه موبایل است. اما توجه داشته باشید که پس از فلش شدن گوشی، برای دسترسی باید حتما اپل آیدی و رمز آن را در اختیار داشته باشید. در این صورت گوشی شما غیر قابل استفاده می شود.
 2. آپدیت کردن نرم افزار: در برخی مواقع، به دلایل مختلف آپدیت کردن iOS از طریق گوشی امکان پذیر نیست. شما می توانید گوشی را بدون پاک شدن اطلاعات فلش کرده و نرم افزار آن را آپدیت کنید.
 3. مشکلات نرم افزاری: برخی مشکلات نرم افزاری حتی پس انجام ریست فکتوری حل نمی شوند. در این صورت آخرین راه حل نرم افزاری فلش کردن گوشی است.
 4. هنگ کردن گوشی روی لوگوی اپل: ممکن است به دلیل پر بودن زیاد حافظه یا ایراد های نرم افزاری، گوشی شما ریستارت شده و روی لوگوی اپل بماند. در این صورت قسمتی از User Data که شامل اطلاعات شخصی گوشی شماست نیز تخریب شده و تنها راه حل فلش کردن گوشی است.
  نکته مهم: در صورت ماندن گوشی روی لوگو، امکان گرفتن پشتیبان اطلاعات از گوشی نیست. بنابراین با فلش کردن تمامی اطلاعات گوشی حذف می شود. از این رو بهتر است در چنین مواقعی ابتدا باتری سالم و نو روی گوشی تست کنید. در برخی مواقع خرابی باتری نیز باعث گیر کردن گوشی روی لوگو می شود.
 5. حالت iTunes: در برخی مواقع پس تعویض باتری، قطعات دیگر در گوشی، به دلیل تخلیه یا اتصالات الکتریکی، گوشی به حالت iTunes رفته و اجرای سیستم امکان پذیر نیست. این مورد بسیار نادر است اما در صورت ایجاد، باید گوشی فلش شود. در صورت حل نشدن مشکل پس از فلش شدن، ایراد از مسیر USB یا هارد گوشی می باشد

عملکرد فلش به چه صورت است؟

فلش آیفون از طریق کامپیوتر و با استفاده از نرم افزارهای مخصوص انجام می شود. در این عملیات نرم افزار مربوطه ( که معمولا iTunes است ) رام روی گوشی را حذف کرده و یک رام جدید را روی گوشی موبایل نصب می کند.

رام چیست؟

نرم افزار سیستمی که روی گوشی قرار دارد برای نصب شدن نیاز به فایل مخصوص دارد. این فایل رام نام دارد که در گوشی های آیفون با پسوند IPSW می باشد.

رام های سالم و رسمی آیفون را از کجا تهیه کنیم؟

برای دانلود رام می توانید از سرور iTunes یا 3UTools هنگام فلش کردن استفاده کنید. اما برای افزایش سرعت دانلود و نگه داشتن فایل ها می توانید از سایت های دیگری که رام های آیفون را ارائه می دهند استفاده کنید. سایت های ایرانی و خارجی زیادی د این زمینه وجود دارند. تجربه استفاده از سایت IPSW.me برای تیم ما بی نقص بوده است. این سایت همیشه به روز ترین فایل ها را ارائه می دهد. این وب سایت نیاز به ثبت نام ندارد و به صورت رایگان می توانید از آن استفاده کنید.

قبل از فلش کردن آیفون باید نکاتی را رعایت کنید

 1. تهیه پشتیبان: یکی از مهمترین نکاتی که قبل از فلش کردن آیفون باید به آن توجه داشته باشید، حذف شدن تمامی اطلاعات است. قبل از انجام این کار بهتر است از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید.
 2. خاموش بودن Find My iPhone: موقع انجام عملیات ریستور، باید حتما گزینه Find My iPhone در گوشی شما غیر فعال باشد. با روشن بودن این گزینه نیز می توانید عملیات را انجام دهید اما پس از ریستور شدن گوشی شما قفل Apple ID می باشد و در صورت به یاد نداشتن اپل آیدی و رمز آن، گوشی غیر قابل استفاده می شود.

انواع روش های فلش کردن آیفون

فلش کردن گوشی آیفون، از طریق دو روش انجام می شود.

 1. باز بودن قفل صفحه: در صورت باز بودن قفل صفحه یا اینکه رمز گوشی را از یاد نبرده اید، تنها با اتصال گوشی به کامپیوتر و اجازه دسترسی به آن، میتوانید عملیات فلش کردن را شروع کنید.
 2. عدم دسترسی به منو: زمانی که شما به هر دلیل دسترسی به منو گوشی ندارید ( رمز قفل صفحه را فراموش کرده اید یا گوشی رو لوگوی اپل مانده است ) باید عملیات فلش کردن گوشی را از طریق محیط ریکاوری انجام دهید. در آیفون به حالت iTunes نیز معروف است. اما بردن گوشی به حالت ریکاوری در مدل های مختلف آیفون متفاوت است. اما جای نگرانی نیست، به راحتی با جستوجو در گوگل می توانید روش بردن گوشی خود به حالت ریکاوری را پیدا کنید.

برای فلش کردن از دو نرم افزار می توانید استفاده کنید. نرم افزار iTunes که انحصاری اپل است با استفاده از نرم افزار کاربردی 3UTools.

فلش کردن آیفون از طریق iTunes

گوشی را با توجه به حالت های مختلف گفته شده به کامپیوتر متصل کنید و گزینه Restore iPhone را انتخاب کنید. این روش رام را از سرور رسمی اپل دانلود کرده و سپس به نصب آن اقدام می کند. درصورت نیاز به نصب با استفاده از رام های قرار گرفته در کامپیوتر، قبل از کلیک کردن روی گزینه Restore، از روی کیبورد Shift را نگه داشته سپس کلیک کنید و در پنجره باز شده آدرس فایل مورد نظر را انتخاب کنید.

درصورتی که فقط نیاز به آپدیت گوشی دارید و نیاز دارید اطلاعات شخصی از روی گوشی پاک نشود، عملیات گفته شده را با گزینه Update انجام دهید.
نکته: فقط برا Update کردن دسترسی به منوی گوشی لازم است و در صورت فراموشی رمز قفل صفحه امکان آپدیت کردن وجود ندارد.

فلش کردن آیفون

 در صورتی که گوشی شما در حالت قفل باز باشد، می توانید گزینه Back up now در کادر پایین، قبل از انجام فلش از اطلاعات گوشی خود پشتیبان تهیه کنید.

فلش کردن آیفون از طریق 3UTools

فلش کردن آیفون از طریق نرم افزار 3UTools نسبت به iTunes راحت تر و سریع تر است. بنابراین پیشنهاد می شود ابتدا از این نرم افزار برای فلش کردن استفاده کنید. البته نرم افزار 3UTools در تهیه پشتیبان و بازگردانی اطلاعات دارای عیب هایی است و پشتیبان گرفتن از طریق این نرم افزار را پیشنهاد نمی کنیم.

برای فلش کردن پس از اتصال گوشی در صورتی گوشی شما روشن و داخل منو می باشد، دسترسی کامپیوتر را در گوشی خود تایید کنید و سپس در نرم افزار 3UTools در نوار بالا وارد بخش Flash & JB شوید و از نوار سمت چپ گزینه Easy Flash را برای راحت تر بودن عملیات انتخاب کنید. در این صفحه می توانید آخرین ورژن را انتخاب کرده و روی گزینه Download کلیک کنید تا رام را از سرور 3UTools دریافت کند. همچنین می توانید آخرین قسمت یعنی Select Local Firmware را انتخاب کنید و روی گزینه import کلیک کنید. سپس فایل رامی که جداگانه دانلود کرده اید را انتخاب کنید. در قسمت پایین نرم افزار چند گزینه میبینید، گزینه Quick Flash mode را انتخاب کرده و سپس روی گزینه Flash کلیک کنید تا عملیات شروع شود.

نکته مهم: به هیچ وجه گزینه های Beta را انتخاب نکنید. این سری فایل ها مخصوص برنامه نویسان و توسعه دهندگان است. برای فلش کردن نسخه های بتا باید گوشی را به حالت DFU Mode ببرید که برای شما کاربرد ندارد.

فلش کردن آیفون

 درصورت انتخاب گزینه Retain User’s Data گوشی شما فقط آپدیت شده و اطلاعات پاک نمی شود. البته توجه داشته باشید حتی در هنگام آپدیت کردن بهتر از اطلاعات پشتیبان تهیه کرده باشید. بنابراین در صورت وجود مشکل در روند آپدیت، اطلاعات شما محفوظ می ماند.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.