7 روش برای تعمير گوشی آيفون آب‌خورده

تعمیر گوشی آیفون آب خورده

امروزه در کشور ما ایران تعداد افرادی که گوشی موبایلشان از برند آیفون (اپل) است افزایش پیدا کرده است و شاید برای خیلی از شما پیش آمده باشد که به گوشی آیفونتان آب‌خورده و نیازمند تعمیر باشد. آیا گوشی آیفون شما بعد از افتادن در آب یا قرار گرفتن در معرض رطوبت کار نمی‌کند؟ نگران نباشید، هنوز امیدی وجود دارد که تلفن‌همراه آیفون شما دوباره به‌درستی کار کند. در این مقاله چند روش برای شما گفته می‌شود و می‌توانید برای تعمير گوشي آيفون آب‌خورده از آن استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد این تا پایان این مقاله همراه ما باشید و مطالب را با دقت مطالعه کنید تا بتوانید این مشکل را به‌راحتی حل کنید.

نحوه تشخیص آب‌خوردگی آیفون

برای تعمير گوشي آيفون آب‌خورده ابتدا باید تشخیص آب‌خوردگی آیفون تصدیق شود. بیشتر دستگاه‌های برند محبوب آیفون و آی‌پاد دارای نشانگرهای تماس مایع (LCI) هستند که قادر خواهید بود از بیرون آن‌ها را مشاهده کنید. یک LCI زمانی فعال می‌شود که با آب یا مایعی حاوی آب تماس پیدا کند. رنگ نشانگر معمولاً سفید یا نقره‌ای است، اما هنگامی‌که با آب یا مایعی حاوی آب تماس پیدا می‌کند، کاملاً قرمز می‌شود. یک LCI به دلیل تغییرات رطوبت و دما که مطابق با الزامات محیطی محصول است فعال نمی‌شود.

برای اینکه بفهمید آیا LCI دستگاه شما با مایع تماس دارد یا خیر، محصول خود را در تصویر زیر پیدا کنید و LCI یا LCI ها را در دستگاه خود پیدا کنید. برای کمک به دیدن LCI، از یک ذره‌بین روشن استفاده کنید و نور یا دستگاه را تا زمانی که بتوانید LCI را ببینید زاویه دهید. این جدول نشان می‌دهد که این اندیکاتور (اندیکاتورها) کجا هستند و پس از قرار گرفتن در معرض مایع چگونه ظاهر می‌شوند:

اگر مطمئن نیستید که قرار گرفتن در معرض آب باعث ایجاد مشکل برای دستگاه شما می‌شود، حتی اگر LCI قرمزرنگ مشاهده کردید و برای کمک به ارائه‌دهنده خدمات مجاز آیفون تماس بگیرید.

7 مرحله برای نجات و تعمير گوشي آيفون آب‌خورده

برداشتن اولین قدم‌های صحیح می‌تواند تفاوت بین مرگ و زندگی آیفون آب‌خورده باشد. متأسفانه، اطلاعات نادرست زیادی به‌صورت آنلاین در مورد آنچه واقعاً هنگام نجات یک آیفون آسیب‌دیده با آب کار می‌کند وجود دارد. در این مقاله ما در مورد علائم متداول آسیب آیفون در برابر آب، اقداماتی که بلافاصله پس از افتادن آیفون در آب باید انجام دهیم و نحوه تصمیم‌گیری در مورد تعمير گوشي آيفون آب‌خورده دیده صحبت خواهیم کرد.

اگر فکر می‌کنید آیفون شما از آب آسیب‌دیده است، آن را روی یک سطح صاف قرار دهید و مراحل زیر را برای تعمير گوشي آيفون آب‌خورده دنبال کنید. قبل از شروع، می‌خواهیم در مورد یک‌چیز به شما هشدار دهیم: آیفون خود را کج نکنید یا تکان ندهید؛ زیرا ممکن است باعث شود آب داخل آیفون شما به اجزای دیگر بریزد و باعث آسیب بیشتر شود.

تعمیر گوشی آیفون آب خورده

آب موجود بر روی آیفون را پاک کنید

برای تعمير گوشي آيفون آب‌خورده اگر آیفون شما در یک قاب قرار گرفته درحالی‌که آیفون خود را به‌صورت افقی نگه‌داشته‌اید و صفحه‌نمایش به سمت زمین است، آن را بردارید و در مرحله بعد از یک میکروفایبر یا پارچه نرم و جاذب استفاده کنید و آب موجود در قسمت بیرونی آیفون خود را پاک کنید. از دستمال‌کاغذی، سواب پنبه‌ای یا هر چیز دیگری که می‌تواند جدا شود یا گردوغبار یا بقایایی در داخل آیفون شما باقی بماند، استفاده نکنید.

سیم‌کارت را از گوشی خارج کنید

یکی از اولین کارهایی که باید در زمانی که آیفون شما در معرض آب قرار می‌گیرد انجام دهید، خارج کردن سیم‌کارت آن است. این هدف دوگانه کمک به ذخیره سیم‌کارت و اجازه دادن به هوا برای ورود به آیفون شما است. برخلاف گذشته، سیم‌کارت آیفون حاوی مخاطبین یا اطلاعات شخصی شما نیست. تنها هدف از انجام این ‌کار این است که آیفون خود را به شبکه تلفن‌همراه متصل کنید.

خوشبختانه سیم‌کارت‌ها معمولاً از نشت نجات می‌یابند، مگر اینکه برای مدت طولانی در معرض مایعات قرار گیرند. اگر فن در دسترس دارید، می‌توانید برای افزایش جریان هوا، هوای خنک را مستقیماً به درگاه لایتنینگ یا شیار سیم‌کارت وارد کنید. فضای زیادی بین فن و آیفون خود قرار دهید یک نسیم ملایم برای کمک به فرآیند تبخیر به‌اندازه کافی، مناسب است. از سشوار یا هر نوع پنکه دیگری که هوای گرم را می‌دمد استفاده نکنید.

آیفون خود را روی یک سطح صاف در مکانی خشک قرار دهید

سپس، آیفون خود را رو به پایین روی یک سطح صاف، مانند پیشخوان آشپزخانه یا میز قرار دهید. مکانی با رطوبت کم انتخاب کنید. آیفون خود را در ظرف یا کیف قرار ندهید. کج کردن آیفون یا قرار دادن آن در کیسه‌ برنج، تقریباً به‌طورقطع باعث ریختن آب روی سایر اجزای داخلی می‌شود. این کار می‌تواند تفاوت بین مرگ و زندگی آیفون شما باشد.

تعمیر گوشی آبخورده با برنج

قرار دادن خشک‌کننده‌های تجاری در بالای آیفون

اگر به خشک‌کننده‌های تجاری دسترسی دارید، آن‌ها را در بالای آیفون و اطراف آن قرار دهید. هر کاری که می‌کنید، از برنج استفاده نکنید؛ زیرا برنج یک خشک‌کننده مؤثر نیست. در مراکز تعمیر موبایل برای تعمير گوشي آيفون آب‌خورده از این خشک‌کننده استفاده می‌کنند.

صبر کنید تا آب تبخیر شود

هنگامی‌که اقدامات اولیه برای تریاژ آیفون خود را انجام دادید، کنار گذاشتن آن اغلب بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. اگر داخل آیفون شما آب باشد، کشش سطحی آب به جلوگیری از پخش شدن آن کمک می‌کند. جابه‌جایی آیفون تنها می‌تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند. همان‌طور که بعداً اشاره خواهیم کرد، مطالعات علمی نشان داده‌اند که قرار دادن وسایل الکترونیکی آسیب‌دیده از آب در هوای آزاد می‌تواند مؤثرتر از قرار دادن آن در برنج باشد.

 با بیرون آوردن سیم‌کارت، اجازه داده‌ایم هوای بیشتری به داخل آیفون شما وارد شود و این به فرآیند تبخیر کمک می‌کند. توصیه می‌کنیم قبل از روشن کردن آیفون خود، 24 ساعت صبر کنید. اپل می‌گوید حداقل پنج ساعت صبر کنید. هر چه زمان بیشتر باشد، بهتر است. ما می‌خواهیم به آب داخل آیفون شما زمان کافی بدهیم تا تبخیر شود.

سعی کنید آیفون خود را دوباره روشن کنید

درحالی‌که آیفون شما هنوز روی یک سطح صاف است، آن را به برق وصل کنید و منتظر بمانید تا روشن شود. می‌توانید از دکمه پاور استفاده کنید، اما ممکن است نیازی به این کار نداشته باشید. اگر 24 ساعتی را که ما پیشنهاد کرده‌ایم صبر کرده‌اید، به‌احتمال‌زیاد باتری آن تمام شده است. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، آیفون شما باید پس از چند دقیقه شارژ به‌طور خودکار روشن شود.

از آیفون خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

اگر آیفون شما روشن شد، فوراً با استفاده از iCloud یا iTunes از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید. آسیب آب گاهی اوقات می‌تواند گسترش یابد و شما ممکن است فقط یک فرصت کوچک برای ذخیره عکس‌ها و سایر داده‌های شخصی خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش پشتیبان گیری در آیفون

چه زمانی باید به مراکز تعمیر مراجعه کنید؟

در دو صورت بایستی جهت تعمير گوشي آيفون آب‌خورده به مراکز تعمیر موبایل آیفون مراجعه کنید.

  • اگر تمامی مراحل بالا را جهت تعمیر اساسی آیفون خیس شده انجام داده‌اید و آیفون شما روشن نشد و یا بعد از روشن شدن دوباره خاموش شد بایستی به مراکز تعمیر موبایل مراجعه نمایید.
  • اگر با افتادن گوشی آیفون در آب ترسیدید و به دلیل استرس نمی‌توانید مراحل گفته شده را پیاده‌سازی کنید سریعاً و بدون اتلاف وقت آیفون خود را به مراکز تعمیر حرفه‌ای و معتبر برسانید.

اگر به‌ هر دلیلی گوشی موبایل شما دچار آسیب‌هایی نظیر آب‌خوردگی شد، می‌توانید با مرکز خدمات پارتاک سرویس در ارتباط باشید و مشکلات گوشی موبایل خود را در این زمینه حل کنید. کارشناسان و مهندسین موجود در این شرکت با تخصص بالای خود آماده خدمات‌رسانی به شما مشتریان عزیز هستند.

نتیجه‌گیری:

برای تعمير گوشي آيفون آب‌خورده ابتدا باید تشخیص آب‌خوردگی آیفون تصدیق شود. بیشتر دستگاه‌های برند محبوب آیفون و آی‌پاد دارای نشانگرهای تماس مایع (LCI) هستند که قادر خواهید بود از بیرون آن‌ها را مشاهده کنید و متوجه آسیب شوید. اگر فکر می‌کنید آیفون شما از آب آسیب‌دیده است، آن را روی یک سطح صاف قرار دهید و مراحلی را که در بالا برای تعمير گوشي آيفون آب‌خورده گفته شد دنبال کنید. شارژ نشدن گوشی آب‌خورده یکی از نکاتی است که بایستی گوشی را سریعاً به مراکز تعمیر موبایل برسانیم. یکی دیگر از آسیب هایی که آب خوردگی به گوشی وارد میکند، از کار افتادن صفحه نمایش است. برای تعویض تاچ ال سی دی آیفون بهتر است به مراکز تعمیرات موبایل معتبر مراجعه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.