فست شارژ | باور های غلط درمورد شارژ سریع گوشی موبایل

قابلیت فست شارژ در گوشی های موبایل

امروزه قابلیت فست شارژ گوشی به موضوع بسیار مهمی تبدیل شده است به صورتی که تمامی برند های موبایل سرمایه گذاری های زیادی برای تولید گوشی با قابلیت شارژ سریع تر می کنند. در حال حاضر، پر سرعت ترین استاندارد شارژر های سریع مربوط به گوشی های Oppo است که با توان خروجی باور نکردنی 65 وات، گوشی موبایل را شارژ می کنند.

ممکن است از برخی منابع شنیده باشید که قابلیت فست شارژ برای گوشی موبایل ضرر دارد. از این رو تفکر بسیار از کاربران به این سو رفته است که آیا شارژر های سریع به گوشی یا باتری موبایل آسیب می رسانند یا خیر. برای تصمیم گیری بهتر، باید ابتدا درمورد عملکرد فست شارژ اطلاعاتی داشته باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

فست شارژ چگونه عمل می کند؟

شارژ های سریع، با افزایش ولتاژ یا جریان، یا هر دو باعث می شوند گوشی موبایل الکترون های بیشتری را در زمان کمتر دریافت کند. بنابراین موجب زودتر شارژ شدن گوشی می شود. اما این عملیات به این سادگی نیست که بتوانید از شارژر های سریع برای هر گوشی موبایل استفاده کنید.

گوشی های موبایل با توجه به مدل آن ها، از ورودی مشخصی پشتیبانی می کنند. بنابراین شارژ سریع فقط درصورتی می تواند در گوشی موبایل درست عمل کند که منبع تغذیه و باتری آن توانایی دریافت این مقدار جریان برق را داشته باشد.

استاندارد فست شارژ در گوشی ها و برند های مختلف متفاوت هستند که در ادامه انواع آن ها را بررسی می کنیم.

انواع استاندارد ها

  1. USB-PD: استاندارد USB Power Delivery که به صورت مخفف به USB-PD شناخته می شود، در گوشی های اپل و گوگل دیده می شود. این مدل فست شارژ با توان خروجی 18،29،61 وات و… در دسترس است که البته قیمت بسیار بالایی دارد.
  2. Qualcomm Quick Charge: این استاندارد جزو محبوب ترین استاندارد های شارژ سریع است و استفاده آن در برند ها و مدل های مختلف دیده می شود. گوشی LG، Samsung و حتی گوگل از این مدل استاندارد در گوشی های خود استفاده می کنند.
  3. Samsung Adaptive Fast Charge, Super Fast Charge: برند سامسونگ برای گوشی های خود استاندارد شارژ سریع جداگانه ای نیز طراحی کرده است که در اکثر گوشی های فست شارژ خود به کار می برد. این مدل شارژ سریع با اکثر پردازنده ها سازگاری دارد و می توان از آن ها در دیگر برند های موبایل نیز استفاده کرد.
  4. Motorola TurboPower: قابلیت فست شارژ مخصوص گوشی های Motorola که در توان های خروجی 10، 15،25 وات و… ارائه می شود. این مدل سرعت شارژ در این مدل نسبت به دیگر مدل های کمی پایین تر است.
  5. MediaTek Pump Express: استاندارد ساخته شده توسط تایوان که در گوشی های مجهز به پردازنده MediaTek استفاده می شود. از جمله نقاط قوت این مدل، داغ نشدن زیاد از حد در موقع شارژ می باشد. البته نسبت به برخی از استاندارد های گفته شده کند تر عمل می کند.
  6. OnePlus Dash and Warp Charge and Oppo VOOC: استاندارد فوق العاده شارژ سریع که امروزه توانسته نسبت به دیگر استاندارد ها عملکرد بهتری داشته است. این استاندارد چینی می تواند با سرعت بسیار زیاد گوشی را شارژ کند. از دیگر نقاط قوت آن، نسبت به بسیاری از استاندارد های فست شارژ، کمتر گرم می شود.
  7. Huawei SuperCharge: از این استاندارد در گوشی های Huawei استفاده می شود. قابلیت شارژ سریع خوبی دارد اما جزو برترین ها نیست.

آسیب هایی که ممکن است به گوشی وارد شود

اما به مسئله اصلی این مقاله که درمورد آسیب های فست شارژ به گوشی  می باشد میرسیم. آیا استفاده از شارژ سریع برای گوشی مضر است یا خیر؟

بطور کلی استفاده از فست شارژ موجب گرم شدن گوشی موبایل می شود. اما تا به حال هیچ منبع معتبری به صورت قطعی به این موضوع اشاره نکرده است که فست شارژ باعث آسیب رساندن به گوشی شده یا عمر باتری را کم می کند. همچنین باید توجه داشت که باتری های استفاده شده در این مدل گوشی ها از تکنولوژی ساخت متفاوت نسبت به مدل های قدیمی تر برخوردار هستند که در برابر میزان شارژ ورودی زیاد مقاوم هستند.

البته توجه کنید که، استفاده از فست شارژ در گوشی هایی که به تکنولوژی شارژ سریع مجهز نیستند موجب آسیب رساندن به گوشی از روش های مختلف می شود. ایراد شایعی که در اکثر مواقع ممکن است برای گوشی پیش بیاید، خرابی باتری است.

شارژ سریع در موبایل

همچنین دقت کنید، برخی از استاندارد های شارژ سریع با دیگر مدل ها، همخوانی ندارند. بنابراین بهتر است از شارژر مخصوص گوشی خود استفاده کنید.

چیزی که کاملا واضح است، ما همیشه به شارژ سریع نیاز نداریم. در برخی مواقع که برای رسیدن به محل کار دیر کرده ایم، یا اینکه قرار مهمی داریم و فراموش کرده ایم گوشی را به شارژ بزنیم. در این مواقع استفاده از فست شارژ کار عاقلانه ای است. در موقعیت های دیگر که نیازی به شارژ شدن سریع گوشی نیست، می توانیم این قابلیت را خاموش کرده و از شارژ معمولی استفاده کنیم.

خاموش کردن قابلیت فست شارژ در سامسونگ

خاموش کردن قابلیت فست شارژ در گوشی های سامسونگ امکان پذیر است. این عمل باعث می شود گوشی موبایل به صورت اتوماتیک جریان ورودی کمتری را به دریافت کند که موجب کمتر داغ شدن گوشی می شود. برای خاموش کردن این قابلیت در گوشی سامسونگ خود می توانید مسیر زیر را دنبال کنید.

  1. وارد تنظیمات شوید
  2. از قسمت نوار جستوجو عبارت Fast Cable Charging را جستوجو کنید.
  3. گزینه Fast Cable Charging را غیر فعال کنید
خاموش کردن شارژ سریع در سامسونگ

همچنین می توانید در عوض جستوجوی آن به بخش Device Maintenance  رفته و روی گزینه باتری کلیک کنید. در بخش مربوط باتری سه نقطه بالا را زده و وارد Advanced Settings شده و گزینه مورد نظر را غیر فعال کنید.

استفاده از شارژر معمولی

در گوشی های دیگری که خاموش کردن قابلیت شارژ سریع وجود ندارد، می توانید از شارژر های معمولی استفاده کنید. البته توجه کنید که شارژر های با جریان خروجی بسیار پایین نیز می تواند به باتری گوشی آسیب برساند یا موجب زودتر خالی شدن شارژ باتری شود. اکثر گوشی های موبایلی که مجهز به قابلیت فست شارژ هستند، برای شارژ معمولی با شارژر های 10 واتی به خوبی شارژ می شوند.

برای اطلاعات بیشتر از مدل شارژر مورد نظر می توانید با پشتیبانی وب سایت تماس گرفته و راهنمایی بگیرید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.